Únikové cesty
Priorita ochrany lidského zdraví a života
Jedním ze základních požedavků požárních předpisů je vytvoření podmínek zajišťujících bezpečnou evakuaci osob z hořícího objektu. K tomuto účelu jsou navrhovány únikové cesty, při jejichž projektování jsou zohledněny požadavky norem požární ochrany a dalších platných předpisů upravující požadavky požární bezpečnosti staveb. úniková cesta je definována jako "komunikace, která umožňuje bezpečnou evakuaci osob ze stavby nebo její části ohrožené požárem na volné prostranství, popřípadě přístup požárních jednotek".
Doporučené materiály společnosti Grena: Grenamat AL, Grenamat B, Grenamat C.
Povrchové úpravy: naleznete na této stránce
Rozlišující se 3 typy únikových cest:
- nechráněné
- částečně chráněné
- chráněné
Nechráněná úniková cesta
je každá trvale volně přístupná komunikace v posuzovaném požárním úseku s požárním rizikem, kde se lze bez překážek pohybovat směrem k východu na volné prostranství nebo do chráněné, popř. částečně chráněné únikové cesty. Nemusí být od ostatních prostorů posuzovaného požárního úseku oddělena stavebními konstrukcemi.
Částečně chráněná úniková cesta
je trvale volná komunikacem kde se lze bez překážek pohybovat směrem k východu na volné prostranství nebo do chráněné únikové cesta.
Chráněné únikové cesty
musí být nejméně ve III. stupni požární odolnosti při h<- 30 m a ve IV. stupni při h<- 60 m. Typy chráněných únikových cest. Podle doby, po kterou se při požáru mohou osoby v únikové cestě bezpečně zdržovat, se chráněné únikové cesty dělí na:
- Chráněné únikové cesty typu A
- Chráněné únikové cesty typu B
- Chráněné únikové cesty typu C
Chráněné únikové cesty musí mít nouzové osvětlení funkční i za požáru po dobu: u typu A 15 min., typu B 30 min. a C 45 min.
Při navrhování únikových cest se nepočítá s tím, že na chodnách, schodištích (únikových cestách) je nějaký hořlavý materiál. Pokud by v těchto místech došlo ke vzniku požáru, pak jsou osoby unikající před požárem ohrožovány zplodinami hoření, nedostatkem kyslíku, případně plamenem a teplem. Proto je nutné do těchto prostor instalovat jen materiál či zařizovací předměty, které jsou nehořlavé, případně nesnadno hořlavé.
Je nutné si uvědomit, že únikové cesty mají zajistit bezpečnou evakuaci osob ohrožených požárem a rychlé a účinné záchranné práce zasahujících jednotek požární ochrany. A je pozdě se po vzniklém neštěstí ptát, zda bylo vše v pořádku, zda se něčemu nedalo předejít.
Zároveň nelze očekávat, že únikové cesty budou stroze sloužit jen svému účelu, tedy evakuaci osob a nebudou využity i jako část interiéru. Proto je třeba volit vhodné materiály, které splňují nejen hledisko bezpečnosti - nehořlavé materiály, tak i hledisko estetiky. Jedním z těchto materiálů jsou výrobky společnosti Grena, nehořlavé a protipožární desky Grenamat, které slouží pro interiérové obklady únikových cest, případně pro výrobu nábytku, revizních úzávěrů v únikových prostorech apod. Desky jsou nehořlavé, dle reakce na oheň v třídě A1 (Grenamat AL) případně ve třídě reakce na oheň B (Grenamat B). Oba typy desek je možné upravovat různými dekorativními povrchy při splnění požárně technických požadavků.
Shromažďovací prostory
Shromažďovací prostory musí svým provedením vytvářet příznivé podmínky k zajištění bezpečné evakuace. Použité materiály se navrhují tak, aby v době požáru nevznikaly toxické plyny nebo kouř a tím byla zajištěna bezpečná evakuace osob. Pro tyto prostory jsou pak především určeny materiály s reakcí na oheň A1, A2 případně B-s1,d0 s indexem šíření plamene is=0 mm/min v závislosti na dalších požadavcích. Zároveň nesmí být použito hmot, které při požáru odkapávají nebo opadávají, aby nebyly ohroženy osoby ve shromažďovacím prostoru. Tyto požadavky jsou splněny použitím desek Grenamat AL případně B včetně jejich povrchové úpravy. V případě zájmu nás prosím požádejte o více informací.